top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraVáclav Valášek

Developraní špinavého prádla ve Dvoře Králové nad Labem I. - klíčové osoby

Aktualizováno: 18. 2. 2021


Je to právě týden, co světlo světa spatřila zpráva z webu idnes, že naše město vybralo developera pro výstavbu bytového domu v lokalitě na Berlinku a občané z dané lokality předali městu svou petici. Článek si můžete přečíst zde.

Další den vydal portál Královédvorsko obsáhlejší text, který se kromě petice více věnuje samotnému developerovi a zasazuje petici do širšího kontextu dlouhodobého problému v komunikaci města směrem k občanům. Někdy se jedná o drobná nedorozumění, jindy o zcela zásadní problémy. Článek k přečtení je zde.


V tomto textu už budu předpokládat, že čtenář výše uvedené články četl nebo se už jinak s tímto záměrem setkal a seznámil.


Na úvod přidám pár informací pro širší kontext o bytové výstavbě ve Dvoře Králové a pak už se budu věnovat pouze našemu novému developerovi, protože ten si pozornost zaslouží. Vycházím pouze z otevřených zdrojů na internetu, tyto informace tedy mohou dohledat všichni, kdo by je chtěli najít.


MĚSTO NOVÉ BYTY POTŘEBUJE JAKO SŮL


Je nezpochybnitelné, že město nové byty potřebuje. Krutý nedostatek příležitostí k bydlení žene ceny nahoru, čímž nejvíce trpí ty nejvíce zranitelné skupiny obyvatel. Vysoké pořizovací ceny a nízká nabídka znamená rovněž nízkou motivaci majitelů se o své nemovitosti starat. Podle toho také naše město vypadá. Znamená také zvyšování nájmů.

V bytové výstavbě patříme spolu s Jaroměří a Broumovem k nejhorším v celém Královéhradeckém kraji. Nedostatek příležitostí nalézt bydlení je jednou z příčin, že se nám do města nevrací mladí lidé, kteří odešli za studiem nebo za prací jinam. Výsledkem je, že spolu s Českou Skalicí a Novým Městem nad Metují jsme v trojici měst s nejvyšším průměrným věkem obyvatel v celém kraji.


- 21.1.2020 žádost Ing. Máchy o výstavbu 4 patrového bytového domu v Dukelské ulici z důvodu jeho velikosti. Doporučeno bylo ubrat jedno patro.

- 12.5.2020 pak byla zamítnuta žádost společnosti JUTA o výstavbu v lokalitě Baierova kopce. Důvodem byla obava o zhoršení kvality života stávajících obyvatel a problematického počtu nových parkovacích míst.


Kritika nového domu na Berlinku se paradoxně točí právě okolo velikosti domu co do počtu pater a zároveň obavou o kvalitu života a parkování. Budeme věřit, že všem návrhům bylo měřeno stejným metrem.


KDO ŽE TO MÁ STAVĚT A JAK K TOMU PŘIŠEL?


Město v říjnu potichu vyvěsilo na úřední desce záměr využít danou parcelu pro výstavbu bytových domů s cílem najít vhodného zájemce – developera.

Zřejmě málo významných a zkušených developerů sleduje naši úřední desku, a tak se přihlásili jen dva zájemci. Místní stavební firma Bořek údajně nesplnila zadání a byla vyřazena. Zvítězila tak neznámá společnost Brickbay SE, která podmínky údajně splnila.

K tomu splnění jsem dne 9.2.2021 napsal zvídavý e-mail s dotazem vedoucí odboru majetku, paní Eleně Mocové. Zajímalo mě, jak společnost Brickbay SE splnilo jedinou kvalifikační podmínku, která byla stanovena:


Na webových stránkách se společnost žádným dokončeným developerským projektem nechlubí.

A tak než odbor majetku nebo tento údajný developer najdou svůj referenční projekt, kterým nás tak uchválili, podíváme se společnosti Brickbay SE na zoubek. Budete koukat.


BRICKBAY SE


Společnost z pozice předsedy představenstva vede trutnovský podnikatel Zdeněk Poul. Zdá se být aktivním a činorodým podnikatelem. V obchodním rejstříku je spojen celkem s 12 společnostmi.


Jeho jméno však veřejné zdroje spojují s trutnovským hokejem spíše než s developerskou činností. Nás to ale nemusí trápit.

Pan Poul je jen členem představenstva s právem za společnost jednat. Hlavní akcionář ho však může kdykoli odvolat. Nás tedy zajímá, kdo společnost ve skutečnosti vlastní. Kdo bude ručit za závazky dané občanům a městu. S kým si tu vlastně říkáme největší investiční "ANO v dobrém i zlém" na několik dalších let.


Z dokumentů na justice.cz se dozvíme, že společnost Brickbay SE celá patří jiné společnosti s názvem EUROMATER SE. A tady teprve začíná jízda!

EUROMATER SE, vlastník společnosti Brickbay SE


Společnost EUROMATER SE vznikla v roce 2007. Mezi jejími představiteli už najdete jiné hráče, vedle nichž je pan Poul s 12 firmami jasným béčkem. Prvním členem představenstva je pan Mgr. Filip Štěpán z Nové Paky. Pan Štěpán za posledních 19 let působil v nejvyšších orgánech 66 společností. To on založil v roce 2018 společnost Brickbay SE a v roce 2019 předal jednatelství panu Poulovi.Jestli nemáte tušení, jak se dá zvládnout řídit tolik firem, tak byste se mohli zeptat druhého člena představenstva, pana Ing. Petra Hráška z Prahy. Ten za 12 let stihl být v řídících orgánech 91 společností.


Možná se vám začíná točit hlava, tak si raději sedněte. Předsedou dozorčí rady společnosti je pan Peter Herich z Prahy. Ten od roku 2003 působil ve vrcholných orgánech 910 společností. Není to překlep. Slovy devět set deset společností řídil pan Herich za posledních 18 let. A jednou z nich je náš budoucí developer.Až vás proberou z mrákot, budu pokračovat.

Společnost EUROMATER SE, stoprocentní vlastník společnosti Brickbay SE, která má dostat největší bytovou zakázku ve Dvoře Králové má nula zaměstnanců. Výnosy z prodeje výrobků a služeb jsou rovněž nula. Tedy výnosy z developerské činnosti jsou také nula. Společnost generuje výnosy pouze z podílů v jiných firmách. Přes 40 milionů ročně. Společností EUROMATER SE dosud proteklo celkem 885 firem.


Pokud byste chtěli vědět ještě něco málo o našem budoucím developerovi, tak za zmínku jistě stojí, že jak Brickbay SE, tak jeho mateřská EUROMATER SE spolu sídlí na adrese Ovocný trh 572/11 na Praze 1. V roce 2019 se do tohoto třípodlažního činžovního domu vešlo sídlo 2192 firem.


Pokud si myslíte, že to horší být už nemůže, tak může. Ale o tom zase příště.

1 698 zobrazení0 komentářů
Příspěvek: Blog2_Post
bottom of page